Είναι τόσα πολλά τα επεισόδια που είναι λογικό να μην το θυμάσαι. Γενικότερα ο αστυνόμος Θεοχάρης έγραψε ιστορία παίζοντας στην καθημερινή σειρά του Νίκου Φώσκολου «Καλημέρα Ζωή» αποτελώντας μαζί με τον Φαίδωνα Γεωργίτση τις απόλυτες ατραξιόν για το σίριαλ.
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/full/4.jpg)
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/thumb/6.jpg)
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/thumb/1.jpg)
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/thumb/5.jpg)
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/thumb/2.jpg)
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/thumb/3.jpg)
![](https://cdn.rtpmd.gr/media/com_news/galleries/2020/01/21/6562/photos/thumb/theoxaris.jpg)
Η σειρά πάντως είχε άμεση σχέση με τη σειρά «Λάμψη», η οποία θεωρείται μέχρι σήμερα η κορυφαία όλων των εποχών στην Ελλάδα. Αυτό όμως που δεν θυμάται ο κόσμος είναι ότι ο αστυνόμος Θεοχάρης είχε κάνει πέρασμα και από την Λάμψη πριν εμφανιστεί στο «Καλημέρα Ζωή».
Ήταν στα πρώτα επεισόδια της σειράς όταν ο Γιώργος Βασιλείου εμφανίστηκε ως αστυνόμος Βάσος Λιώσης και όπως φαίνεται, ο Νίκος Φώσκολος εμπνεύστηκε από τον συγκεκριμένο ήρωα τον Θεοχάρη, με αποτέλεσμα να τον τοποθετήσει ως πρωταγωνιστή στη νέα του σειρά.